\ Södergren, Inger:

İsveçli piyanist Södergren Stockholm'de başladığı küğsel eğitimini daha sonra Viyana ve Salzburg'da devam ettirdi ve burs kazanarak “Stockholm Kraliyet Küğ Akademisi”ne gitti. Daha sonra Nadia Boulanger ve Yvonne Lefébure gözetiminde ileri piyano çalışmaları gerçekleştirdi. Sıradışı yeteneğiyle kısa zamanda başarılı bir uluslararası kariyere imza atan sanatçı yaptığı kayıtlarla altı “Choc du Monde de la Musique”, dört “Telerama”, “Diapason d'Or”, “Grand Prix du Disque” ve “Charles Cros Akademisi” özel albüm ödüllerini kazandı. Paris, Londra, Berlin, Milan, Madrid, Amsterdam, Stockholm, New York ve Tokyo gibi dünyanın bütün büyük küğsel merkezlerinde başarılı etkinlikler gerçekleştiren sanatçı yalkıcı kariyerinin yanısıra Nathalie Stutzmann'la gerçekleştirdiği ikili çalışmalarını 1994'ten beri sürdürmektedir. “Gaveau”, “Théâtre du Châtelet”, “La Roque d'Anthéron”, “Radio France” ve “Montpellier Festivalleri”ne katılan sanatçı Amsterdam “Concertgebouw”, Lizbon “Fundaçao Calouste”, Tokyo “Bunka Kaikan”, Londra, Berlin, Milan ve Madrid'de dinletilerde yer aldı. Dünyanın birçok yerinde ustalık kursları veren sanatçı Schumann, Brahms, Chausson ve Poulenc'ten başarılı kayıtlar yapmış, son olarak eleştirmenlerden inanılmaz övgüler alan Schubert'in “Winterreise”sini kaydetmiştir.

\ Sökezoğlu, Duygu:

1996 yılında “Bolu Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi”nden mezun oldu. 2000’de “Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü”nden birincilikle mezun oldu. 2003 yılında “Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı”nda yüksek lisansını tamamladı. 2010 yılında yine aynı kurumda doktorasını tamamladı. Lisans, yüksek lisans ve doktora sürecinde piyano ve tez çalışmalarını Selmin Tufan ile yürüttü. 2000-2001 eğitim-öğretim yılında “Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü”nde öğretim görevlisi ve “Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi”nde piyano öğretmeni olarak göreve başladı. 2001-2002 eğitim-öğretim yılında “AKÜ Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Piyano Ana Sanat Dalı”nda öğretim görevlisi olarak göreve başladı. 2003’te “AKÜ Devlet Konservatuvarı Piyano ASD Başkanlığı” görevine getirildi. 2006’da bu görevinden istifa etti. 2007’de “Piyano Ana Sanat Dalı Başkanlığı” görevine tekrar getirildi. 2011’de “AKÜ Müzik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü” olarak atandı. 2011’de yardımcı doçent oldu. Piyano, yardımcı piyano, eşlik, remileme, şan dağarı eşliği, küğ pedagojisi, küğ bibliyografyası derslerini üstlendi. Küğ eğitimi alanında bilimsel toplantılarda bildirileri, hakemli dergilerde makaleleri yayımlandı. Piyano ve oda küğü dinletilerinde görev aldı.

\ Sönmez, Binnaz:

1985 yılında Almanya’da doğdu. Ertikten küğ eğitimine Uşak “Halit Ziya Uşaklıgil Ortaokulu”nda Kazım Usta ile başladı. 1999 yılında “Uşak Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi”ni kazandı ve flüt çalışmalarına Ayşe Peker ile sürdürdü. Dört yıllık eğitimi süresince “Ankara Devlet Opera ve Balesi”nden Yaprak Oktay ile de çalıştı. 2003 yılında “Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı”na lisans öğrencisi olarak girdi ve burada Halil Ekseriyet, Yücel Köse, Mahmut Sarı gibi isimlerle öğrenim gördü. Bu süre içerisinde “İzmir Devlet Opera ve Balesi”nden Hürkan Ayvazoğlu ile de çalışmaları oldu. Okulun birçok dinletisinde görev aldı. “Buca Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü”nden 2007 yılında mezun oldu. Halen Hürkan Ayvazoğlu ile çalışmalarını sürdüren Binnaz Sönmez koro ve dinleti etkinliklerine devam etmekte, aynı zamanda “Ensemble Feverish Müzik Kursu”nda öğretmenlik yapmaktadır.

\ Söylemezoğlu, Şehrazat Kemali:

Piyasa ismi ile kısaca “Şehrazat.” Yapımcı, söz yazarı ve popüler küğ bağdarı. 3 Eylül 1952 tarihinde Ankara’da oldukça köklü bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Şehrazat ailesinin tek çocuğu olup, babasının daha sonra yaptığı ikinci evlilikten bir üvey kardeşi bulunmaktadır. Çocukluğunun büyük bir kısmını İzmir’de geçirenŞehrazat, daha iyi bir eğitim için ailesi tarafından Lübnan’ın başkenti Beyrut’a gönderilip orada “Choueifat Uluslararası İngiliz Koleji”nde okudu, 1970 yılında eğitimini tamamlayarak bu okuldan mezun oldu. Halen İstanbul’da yaşamaktadır. İngilizce, Fransızca ve Arapça dillerine hakimdir. Tanınmış bazı isimlere yapımcılık ve söz yazarlığı yapmıştır. Babası “Maden Kralı” olarak tanınan Siham Kemal Söylemezoğlu’dur. Annesi Sevinç Tevs Arnavutluk büyükelçisinin kızı olup ülkemize caz küğünü getiren ve tanınırlığı uluslararasında kabul görmüş olan ilk Türk caz ırlağanıdır. Teyzesi de yine ünlü caz sanatçısı Sevim Tevs’dir. Şehrazat’ı meşhur eden ilk şarkı 1990 yılında yazdığı ve Ajda Pekkan tarafından ırlanan “Yaz Yaz Yaz” isimli parçadır. Gülden Karaböcek 1992 yılında çıkardığı albümünde Şehrazat’ın “Kısmetse Olur”, “Kırgınım Anılara” ve “Zaman Hırsızı” isimlerini taşıyan şarkı sözlerine yer vermiştir. Ayrıca Bengü “Kocaman Öpüyorum”, “Sırada Sen Varsın”; Gökhan Özen “Ezdirmem”, “Helal Olsun” ve Meyra “Aşklayalım” ile hit olmuşlardır. Şehrazat, Demet Sağıroğlu’nun pek bilinen “Kınalı Bebek” şarkısının söz yazarı ve prodüktörüdür. Sanatçının oldukça kaliteli bir sesi olmasına rağmen bu yönüne sanat hayatında pek yer vermemiştir. Ancak 1960-1980 arası ırladığı düzenlemeler ile küğ dünyasında beğeni toplamıştır. Bu düzenlemeler arasında “Aşk Bir Kumarsa” (ABBA’nın “The Winner Takes It All” şarkısının cover’ı), “İki Gölge” (Sandy Posey’nin “All Hung Up In Your Green Eyes” şarkısının cover’ı), “İmkansız Aşk” (Dusty Springfield’ın “I Close My Eyes and Count to Ten” şarkısının cover’ı) ve “Kelebek” (Engelbert Humperdinck’in “Free as the Wind (Theme from Papillon)” şarkısının cover’ı) bulunmaktadır. Şehrazat 1987 yılında sahneyi bırakma kararı alarak şarkı sözü yazarlığına odaklanmayı tercih etmiştir. Sanatçı, 24 Ocak 2004 tarihinde sanatının 30. yılını, “İş Sanat”ta “Şehrazat Şarkıları” adı altında verilen bir dinleti ile kutlamıştır.
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:5735076
Online Ziyaretçi Sayısı:6
Bugünlük Ziyaret :706

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.