\ Süleymaniye Camii:

“Süleymaniye Camii” Kanuni Sultan Süleyman tarafından imparatorluğun gücünü ve görkemini göstermek adına inşa ettirilmişti. Bu görev tarihin en büyük ustası Mimarbaşı Sinan’a verilmişti. Camii ve külliyesi yedi senede bitirilmiş, ancak yedi yıllık bu uzun süre Kanuni’nin canını sıkmış, Sinan’ın yapıyı neden bir türlü açmadığını anlamamıştı. O sırada Sultan’a her taraftan dedikodular yağmaya başlamıştı. Kanuni durumu kendi gözleriyle görmek için bir ikindi vakti Süleymaniye’ye gitmişti. Muhteşem yapının içine girdiğinde Sinan tam da söylendiği gibi caminin ortasında oturmuş, nargilesini tüttürmekteydi. Sultan gözlerine inanamamış, tok sesiyle ve bütün haşmetiyle “Mimarbaşı, camide nargile içilir mi, sen bu işi yapmazdın, nedir bunun hikmeti?” diye haykırmıştı. Oysa Mimar Sinan’ın içtiği nargilede tömbeki yoktu. İçtiği sadece suydu. Usta mimar nargilenin fokurtularını dinleyerek caminin akustiğini ölçmeye çalışıyor, mihraptaki imamın sesini aynı oranda bütün camiye nasıl ulaştıracağını hesaplıyordu. Bunun için Anadolu’nun değişik köşelerinden 65 tane dev turşu küpü getirtmişti. Bu küpleri içleri boş, ağızları dışarıya gelecek şekilde kubbenin eteklerine dizdirmişti. Mimarbaşı amacına ulaşmıştı. Sesi, yüzlerce metrekarelik mekanın her köşesine en iyi şekilde yaymayı başarmıştı. Kanuni de Sinan’ın niyetini anlamış, ustasını hemen bağışlamıştı. Süleymaniye Camii 1550-1557 yılları arasında Mimar Sinan’ın kalfalık devri eseri olarak medrese, kütüphane, hastahane, hamam, imaret, hazire ve dükkanlardan oluşan “Süleymaniye Külliyesi”nin bir parçası olarak inşa edilmiştir.

Sülofon:

Bkz. Xylophon, ksilofon, silofon.

Sülü, Sezai:

1963 yılında Malatya'nın "Doğanşehir" ilçesine bağlı "Sürgü" kasabasında doğdu. 1981 yılında "Urfa Viranşehir Lisesi"ni bitirdi. 1984 yılında "Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü"ne girdi. Bu okulu 1988 yılında bitirdi ve aynı yıl İstanbul Beykoz Paşabahçe'de "Ferit İnal Lisesi"nde küğ öğretmeni olarak göreve başladı. Sezai Sülü'nün tayini 1995 yılında Adana'ya çıktı ve "19 Mayıs Lisesi"nde göreve başladı. 1996 yılında "Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi"nde "Müziksel İşitme Okuma Yazma" ve keman dersleri vermeye başladı. Sülü'nün bu görevi 2004 yılına dek devam etti. 2004 yılından sonra "İbrahim Atalı Lisesi"ne geçti. 2010 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Sezai Sülü 2010-2011 öğretim yılından başlayarak "Nigahi Soykan İlköğretim Okulu"nda çalışmaya devam etmekte olan Sezai Sülü evli ve bir erkek çocuk sahibidir.

\ Sümbül, Muzaffer:

1963 yılında Osmaniye’de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini İstanbul ''Haydarpaşa Lisesi''nde tamamladı. 1990 yılında "Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi"nden mezun oldu.1991-1993 yılları arasında "Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Halk Oyunları Bölümü"nde ve 1993-1996 yılları arasında "Ankara Üniversitesi Dil-Tarih ve Coğrafya Fakültesi Halk Bilimi Bölümü"nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. "Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Halkbilim Anabilim Dalı"nda yüksek lisans ve doktora yaptı. 1994 yılında hazırladığı "Adana Halk Oyunlarının Sistematik Analizi" adlı yüksek lisans tezi ile halkbilim uzmanı ünvanı aldı. 2004 yılında hazırladığı "Adana-Gaziantep-Hatay-Kahramanmaraş Halk Oyunlarının Yapısal Özellikleri ve Karşılaştırmalı Analizi" adlı doktora tezi ile edebiyat doktoru ünvanı aldı. Halk biliminin konularına ilişkin çok sayıda alan araştırmaları yaptı. Çeşitli dergilere makaleler yazdı. Ulusal ve uluslarası olmak üzere bilimsel toplantılara katıldı, kongrelerde bildiriler sundu. Halk oyunları çalışmalarına 1980 yılında İstanbul’da başladı. Oyuncu, eğitmen ve öğretim görevlisi olarak çok sayıda halk oyunları sunusu hazırladı. Ulusal düzeyde çeşitli halk oyunları yarışmalarına katıldı ve ödüller aldı. 1986 yılından bu yana çeşitli kurumların halk oyunları yarışmalarında hakem (jüri üyesi) olarak görev yapmaktadır. Halk oyunları ve tiyatro sanatının tekniğini kullanarak oluşturulan (2004)  "Bir Anadolu Masalı" adlı yapıtın genel koordinatörlüğünü yaptı. "Adana Büyükşehir Belediye Tiyatrosu"nca oynanan(2004)  "Gözlerimi Kapar, Vazifemi Yaparım" adlı oyunun dans düzenlemelerini yaptı. Çukurova üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Tiyatro-Oyunculuk Anasanat Dalı öğrencileriyle "The Gift From Anatolia"  adlı halk oyunları sunusunu hazırlayarak, (2006) Bulgaristan'da sundu. TRT AnkaraTelevizyonu, Eğitim ve Kültür Proğramları Müdürlüğünce Hazırlanan "Derin Kökler"adlı belgeselde danışmanlık yaptı (2004). Çukurova Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimince, Bireysel Araştırma Projesi olarak desteklenen ''Türk Halk Oyunları Yarışmalarının Bilgisayar Ortamında Değerlendirilmesi ve Değerlendirme Sonuçlarının İnternet Aracılığıyla Paylaşımına Yönelik Yazılım Projesi''ni yürütmektedir (2006-....). 1998 yılında başladığı "Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Tiyatro(Oyunculuk) Anasanat Dalı"nda öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir.

Süre:

Bir sesi istediğimiz kadar uzatabilir ya da kısa kesebiliriz. Bu durum “ses ile zaman” arasında sıkı bir ilişki olduğunu ortaya koyar. Yani, sesi ancak zamanla birlikte ve zaman içinde düşünmek zorundayız. Bir sesin zaman içindeki uzayış miktarına “süre” denilir. Unutmayınız ki, zaman kavramı soyut bir kavramdır ve yaradılmışlar içerisinde bir tek “insan” dediğimiz canlı türü bu soyut kavramı kullanabilmektedir. Soyut düşünce ve kavramlar ise düşünme eyleminin en üst basamağıdır.
Son Güncelleme:09.04.2020 22.16
Toplam Ziyaret:2438038
Online Ziyaretçi Sayısı:12
Bugünlük Ziyaret :332

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.

Telif hakları için şikayetiniz varsa 05432317861 numaralı telefona ulaşabilirsiniz. Tuğrul Göğüş